5 korisnih saveta za Dan zaljubljenih
U poslednje vreme dosta se govorilo o slučaju jedne Francuskinje koja je dobrovoljno poslala skoro milion evra osobi koja joj se lažno predstavila kao Bred Pit. Zvuči kao nešto što vama nikada ne bi moglo da se desi? Isto je mislila i pedesettrogodišnja Ana, koja kaže da na početku ni sama nije verovala da zaista komunicira sa poznatom holivudskom zvezdom. Zato iskusni prevaranti i ne počinju svoju „operaciju“ traženjem novca. U slučaju Ane iz Francuske, njena komunikacija sa prevarantom trajala je preko godinu i po dana. Iako na početku nije verovala da razgovara sa Bred Pitom, ona se vremenom zaljubila u tu osobu. Svemu su doprineli problemi koje je imala u braku, a slučaj je dobio svoje finale kada je navodnom Bred Pitu poslala 830.000 evra za navodne troškove lečenja, nakon čega je, naravno, prestao da se javlja.
Ana je bila žrtva ketfišinga – vrste internet prevare koja podrazumeva lažno predstavljanje u svrhu dobijanja poverenja žrtve zarad manipulacije. To poverenje često preraste u zaljubljenost – stanje u kom i najveći skeptici među nama otežano donose racionalne odluke.
U nekim slučajevima motiv prevaranta je samo „trolovanje“ ili igranje sa tuđim osećanjima, nekad je u pitanju seksualna eksploatacija, ali najčešće je osnovni cilj finansijska dobit.

Kako izgleda ketfišing?
Ne javlja se svima Bred Pit, bilo lažni, a još manje pravi. Prevaranti se najčešće predstavljaju kao obični ljudi, koji su, usput, veoma atraktivni, šarmantni i emotivno dostupni. Potrudiće se da njihovi onlajn profili izgledaju dovoljno autentično da se osećate ohrabreno da uđete u razgovor sa njima. Dalje sve može da izgleda kao i svako drugo „muvanje“ – slatke poruke, šale, emotikoni, zadirkivanje, ispovesti, pa čak i klasične taktike zavođenja poput „tvrdnje pazara“ i „udaranja čežnje“. Kao što smo videli na Aninom primeru, ovo može da potraje i godinama. Ono što skoro nikada nije sastavni deo običnog „muvanja“ je trenutak kada jedna strana počne da traži velike količine novca ili poverljive podatke. U ketfišing prevarama, ovo su najčešći razlozi koje će prevarant navesti pri traženju novca:
- Hitni slučajevi: Kao u već navedenom slučaju, prevarant ubeđuje žrtvu da se našao u bezizlaznoj situaciji, najčešće zdravstvenoj, zbog koje mu je hitno potreban novac.
- Troškovi putovanja: Prevarant pokušava da iskoristi žrtvinu želju za konačnim susretom tako što joj traži novac za kupovinu karte i troškove puta.
- Investicije: Prevarant se sve vreme predstavlja kao uspešna poslovna osoba i na kraju koristi žrtvino poverenje da je ubedi da investira u „siguran posao“.
- Ucena: U nekim slučajevima, prevarant koristi žrtvinu naklonost kako bi došao u posed kompromitujućih foto i video materijala, koje zatim koristi kako bi je ucenjivao za novac ili druge usluge.
Kako se zaštititi od ketfišinga?
Kao i sa svakom drugom opasnošću, i u slučaju ketfišinga najbolja zaštita je prepoznavanje „red flegova“ na vreme. Koliko god neko delovao šarmantno i uverljivo, uvek imajte na umu ovih 5 saveta kada je u pitanju upoznavanje preko interneta:
- Prepoznajte upozoravajuće znakove: Budite oprezni ako vam nova onlajn poznanstva brzo izjavljuju ljubav, izbegavaju susrete uživo ili video pozive, i relativno brzo započnu razgovore o finansijskim pitanjima.
- Proverite profil: Koristite pretrage slika (kao što je Google Image Search) da proverite autentičnost fotografija na profilu. Sumnjivo je ako fotografija ne može biti povezana sa stvarnom osobom ili ako se pojavljuje u različitim kontekstima pod drugim imenima.
- Nikada ne šaljite novac: Bez obzira na to koliko se čini opravdanim, nikada ne šaljite novac, poklone ili informacije o bankovnom računu osobama koje ste upoznali onlajn.
- Razgovarajte sa nekim o svojim onlajn poznanstvima: Često, objektivan pogled treće osobe može pomoći u identifikaciji sumnjivih okolnosti koje možda ne primetite.
- Koristite verifikovane aplikacije za upoznavanje: Registrovani i regulisani servisi nude veći stepen sigurnosti i verifikaciju profila, što može smanjiti rizik od prevara.
Osim finansijskih, ketfišing može da ostavi i teške emotivne posledice, pa se zato ovaj vid prevare smatra posebno opasnim. Iako svi smatramo sebe racionalnim bićima, niko nema potpunu kontrolu nad svojim emocijama – a nažalost, uvek će postojati ljudi koji će to rado da iskoriste. Zato ne tugujte ako ste sami za ovaj Dan zaljubljenih – čuvajte ljubav za one koji je stvarno zaslužuju!