U regionu je u toku opasna fišing (phishing) kampanja usmerena prema klijentima banaka. Radi se o uverljivim napadima putem e-mail poruka, koje sadrže fišing link ka lažnoj stranici internet bankarstva, veoma vernoj kopiji originalne.
Poruke su stizale sa mejl servera secured483.com, a fišing stranice su vodile na web server pro1.internet-webhosting.com. Nije isključeno da poruke i stranice mogu biti povezane i sa drugim adresama.
Savetujemo vam da budete dodatno oprezni ukoliko dobijete e-mail poruku ovog tipa, kao i pri upisivanju i davanju bilo kojih ličnih podataka. U svakoj situaciji u kojoj se od Vas traži da poverljivu informaciju pošaljete mejlom, pažljivo proverite ko vam je traži i zbog čega.
Za više informacija o preventivi i merama zaštite u ovakvoj ili sličnim situacijama, pogledajte tekst na našoj platformi finansijske edukacije ErsteZnali.rs:
https://ersteznali.rs/s/zelim-da-me-internet-prevaranti-ne-upecaju

U poslednje vreme su sve učestalije i tzv. skiming (skimming) prevare, koje se obavljaju pomoću skiming uređaja postavljenih na bankomatima ili POS terminalima. Malih su dimenzija i teško primetni, a služe za krađu podataka sa magnetne trake na platnoj kartici.
Kako se zaštiti od ovakvih prevara? Pre nego što ubacite ili provučete karticu, obratite pažnju da li bankomat ili terminal izgleda neuobičajeno – da li brojčanik ima brojeve neujednačene veličine, da li neki od elemenata bankomata nije dobro učvršćen.
Pre toga bi bilo dobro i osmotriti kako izgleda bankomat sa kog najčešće podižete novac, kako biste lakše mogli da uočite eventualne razlike. Takođe, ukoliko unosite PIN, sakrijte brojčanik rukom.
Na fotografiji levo je primer skimera platnih kartica. Izgleda kao originalni čitač kartica, ali ga odaje manje primetan detalj – postavljen je preko strelica koje pokazuju gde treba ubaciti karticu.