• Erste Grupa se pridružila inicijativi Bankarska alijansa za neto nultu emisiju pod okriljem UN-a
  • Grupa takođe potpisuje Principe UN-a za odgovorno bankarstvo
  • Plan Erste Grupe je da već 2023. godine njeno poslovanje bude klimatski neutralno

Erste Grupa je prva banka sa sedištem u Austriji i Centralnoj i Istočnoj Evropi koja se pridružila inicijativi Ujedinjenih nacija Bankarska alijansa za neto nultu emisiju (NZBA). Time se ova bankarska grupa obavezala da će svoj kreditni i investicioni portfolio dovesti na nivo neto nultih emisija najkasnije do 2050. godine. Pored Bankarske alijanse za neto nultu emisiju, Erste Grupa se u isto vreme pridružila Finansijskoj inicijativi Programa UN-a za zaštitu životne sredine (UNEP FI) i potpisala Principe UN-a za odgovorno bankarstvo. Preduzevši ove korake, Erste Grupa postavlja naredni fazni cilj u svojoj politici i aktivnostima u pogledu održivosti, s obzirom na to da je ranije ove godine usvojila nove politike u vezi sa ugljem i pridružila se Obećanju EU o zelenoj potrošnji i Partnerstvu za ugljenično računovodstvo (PCAF). Erste Grupa planira da bude klimatski neutralna u poslovanju već 2023. godine.

Snažni operativni rezultati koje smo ostvarili tokom prva tri kvartala ove godine stavljaju nas u udobnu poziciju da možemo svoju energiju da posvetimo važnim strateškim inicijativama u oblasti održivosti”, objašnjava Bernd Špalt, generalni direktor Erste Grupe. „Udruživanje snaga sa drugim velikim institucijama pod vođstvom UN-a pomaže nam u našim naporima da ojačamo finansiranje usmereno ka dostizanju zelenije budućnosti i smanjivanju emisija. Reč je o najvažnijem zadatku u ovom veku: klimatskoj neutralnosti. Nastavljamo da radimo na tome da budemo banka koja je više orijentisana ka održivosti - i na tom putu smo u prvim redovima."

Opšte uzev, Erste Grupa ima nisku izloženost od tek nešto više od 1% svog ukupnog kreditnog portfolija prema delatnostima koje intenzivno proizvode emisije, kao što je proizvodnja električne energije na bazi uglja, proizvodnja pare, proizvodnja cementa, stočarstvo ili upravljanje otpadom. Erste Grupa ima veoma dobru polaznu tačku za realizaciju planirane neto nulte emisije - njen ukupni finansirani intenzitet emisije je nešto ispod 100 CO2e po evru, što ukazuje na uravnoteženu, regionalnu i sektorsku raspodelu njenog kreditnog portfolija.

 

Jasne preuzete obaveze na putu ka neto nultoj emisiji

Ukupno preko 80 banaka iz 36 zemalja je uključeno u Bankarsku alijansu za neto nultu emisiju. Sa aktivom članova u ukupnom iznosu od oko 64 biliona USD, Alijansa predstavlja oko 40% ukupne globalne bankarske aktive.

Članovi Alijanse obavezuju se da će postaviti fazne ciljeve smanjenja emisija prema scenariju za 2030. godinu (ili ranije) za najrelevantnije sektore, odnosno za sektore sa najvećim emisijama, uključujući i emisije gasova sa efektom staklene bašte. Pored toga, striktne smernice u pogledu izveštavanja odnose se na godišnje objavljivanje emisija i intenziteta emisija ili obelodanjivanje napretka u odnosu na strategiju tranzicije, što će se razmatrati na nivou najviših odbora.

Erste Grupa ima obavezu da definiše inicijalne ciljeve u roku od 18 meseci (za početak, u svom izveštaju o održivosti za 2022. godinu), uzimajući u obzir najpreciznije dostupne naučno zasnovane smernice, a zatim da ih objavljuje u godišnjem izveštaju. 

 

Pozitivna perspektiva za region CIE

U proteklom kvartalu, projekcije ekonomskog rasta za osnovna tržišta Erste Grupe u CIE u 2021. godini ponovo su se poboljšale sa 3-7% na 3,3-7,5%. Očekuje se da će kretanje drugih ekonomskih pokazatelja varirati zavisno od mera politike u vezi sa COVID-19 koje uvode vlasti i/ili postepenog ukidanja državne podrške. Očekuje se da će stope nezaposlenosti neznatno porasti, ali bi u Češkoj Republici i Mađarskoj trebalo da ostanu među najnižima u EU. Predviđa se porast stopa inflacije na svim tržištima. U većini zemalja, dalja konkurentnost bi ponovo trebalo da dovede do održivih salda bilansa tekućih transakcija. Fiskalna situacija bi takođe trebalo da se ponovo poboljša nakon znatnih budžetskih deficita zabeleženih u 2020. godini.

U sklopu ambicioznog plana da do 2050. godine Evropa postane prvi klimatski neutralan kontinent, EU je usvojila paket predloga u julu 2021. godine koji bi omogućio smanjenje neto emisija gasova sa efektom staklene bašte za najmanje 55 procenata (u poređenju sa nivoima iz 1990. godine) do 2030. godine. Za postizanje ovog smanjenja biće potrebna velika ulaganja u celoj ekonomiji. Fondovi EU za oporavak obezbeđuju vladama u Centralnoj i Istočnoj Evropi znatna sredstva u rasponu od 3,3% BDP-a u Češkoj Republici do preko 13% BDP-a u Rumuniji i Hrvatskoj. U regionu CIE, 52% ovih sredstava je namenjeno zelenim investicijama - u poređenju sa 43% u evrozoni.

 

O Bankarskoj alijansi za neto nultu emisiju:

  • Pod okriljem Ujedinjenih nacija, Bankarska alijansa za neto nultu emisiju obuhvata preko 60 banaka koje su se obavezale da preduzmu kratkoročne aktivnosti u kombinaciji sa odgovornošću: banke članice moraju da odrede fazni cilj za najkasnije 2030. godinu (ili ranije) na osnovu preciznih smernica zasnovanih na nauci. 
  • Alijansa će pojačati, ubrzati i podržati sprovođenje strategija dekarbonizacije, pružajući međunarodno koherentan okvir i smernice, uz razmenu znanja sa kolegama iz banaka koje su najdalje odmakle u tom procesu. 
  • Alijansa je organizovana pod okriljem Finansijske inicijative Programa Ujedinjenih nacija za zaštitu životne sredine i bankarski je element Finansijske alijanse za neto nultu emisiju iz Glazgova, a akreditovala ju je kampanja Trka do nule (Race to Zero). 
  • Bankarska alijansa za neto nultu emisiju prepoznaje ključnu ulogu banaka u pružanju podrške globalnoj tranziciji realnog sektora ka neto nultoj emisiji.

Još vesti