- Krediti stanovništvu i mikro klijentima uvećani za 3,7% u odnosu na kraj 2020. godine i iznose 100,62 milijarde dinara; depoziti stanovništva i mikro klijenata veći za 8,6% i iznose 110,01 milijardu dinara.
- Krediti pravnim licima uvećani za 0,4% u odnosu na kraj 2020. godine i iznose 94,56 milijardi dinara; depoziti pravnih lica su uvećani za 0,9% i iznose 74,94 milijarde dinara.
- Dobit od kamata viša za 12,6% u odnosu na isti period prethodne godine i iznosi 4,38 milijardi dinara, dok je dobit od naknada i provizija viša za 15,3% i iznosi 1,02 milijarde dinara.
- Neto dobit na kraju drugog kvartala 2021. godine iznosi 1,65 milijardi dinara, što je za 85,7% bolji rezultat u odnosu na isti period 2020. godine.
- Bilansna suma je uvećana za 3,8%, sa 287 milijardi dinara na kraju 2020. godine na 298 milijardi dinara.
- NPL racio na kraju drugog kvartala 2021. godine iznosi 1,5%.
„U prvoj polovini godine beležimo nastavak pozitivnih trendova u svim aspektima poslovanja, naročito u delu rada sa stanovništvom i preduzetnicima. Dodatni optimizam nam uliva činjenica da su se u okviru segmenta malih i srednjih preduzeća u najvećoj meri odobravali dugoročni investicioni krediti što je jasan signal da se privreda polako vraća na put rasta i razvoja pre krize izazvane pandemijom. Skoro dvocifreni rast depozita građana i mikro klijenata, pokazuje da klijenti imaju veliko poverenje u našu banku što je dokaz da smo na pravom putu i dodatno nas motiviše da budemo još bolji u pružanju savetodavne i finansijske podrške. Rastu neto dobiti od 85,7% u odnosu na isti period prošle godine su doprinela smanjena rezervisanja za potencijalno nenaplativa potraživanja, s obzirom na to da smo usled neizvesnosti zbog zdravstvene krize u kojoj se našao čitav svet bili izuzetno oprezni. Paralelno sa unapređenjem naših finansijskih rezultata, nastavljamo da se bavimo odgovornim poslovanjem. Ponosni smo i zadovoljni potpisivanjem druge po redu kreditne linije u iznosu od 1,2 milijarde dinara za poboljšanje energetske efikasnosti domaćinstava sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj. Naša misija je da kreiramo okruženje koje će podsticati efikasnije upravljanje resursima i energijom, i stvoriti zdravije i bolje okruženje za sve nas,“ izjavio je Slavko Carić, predsednik Izvršnog odbora Erste Bank a.d. Novi Sad.
Na kraju drugog kvartala 2021. godine, stanje kredita plasiranih stanovništvu i mikro klijentima je uvećano za 3,7% u odnosu na kraj prethodne godine, i iznosi 100,62 milijarde dinara. Rast je ostvaren zahvaljujući gotovinskim kreditima odobrenim građanima, odnosno kreditima za obrtna sredstva i likvidnost kada su u pitanju preduzetnici. U poređenju sa krajem 2020. godine, i stanja depozita stanovništva i mikro klijenata su takođe zabeležila rast za 8,6% i iznose 110,01 milijardu dinara.
Stanje kredita plasiranih pravnim licima sa krajem drugog kvartala 2021. godine iznosi 94,56 milijardi dinara i predstavlja rast od 0,4% u odnosu na kraj 2020. godine. Stanja depozita pravnih lica beleže rast za 0,9% u poređenju sa krajem 2020. godine i iznose 74,94 milijarde dinara.
U pogledu operativnog poslovanja, Banka je na kraju drugog kvartala 2021. godine ostvarila 13,9 % više operativnih prihoda u odnosu na isti period prošle godine, kao i rast operativnih rashoda za 11,5%. U odnosu na isti period 2020. godine, operativna dobit Banke beleži rast od 18,5% i iznosi 2,06 milijardi dinara, dok je na kraju istog perioda 2020. godine banka ostvarila 1,74 milijarde operativnog rezultata.
Na kraju drugog kvartala 2021. godine ostvareno je 4,38 milijardi dinara dobiti po osnovu kamata, što je za 12,6% više u odnosu na isti period prethodne godine, kada je taj prihod iznosio 3,89 milijardi dinara. Neto dobit po osnovu naknada i provizija je viša za 15,3% i iznosi 1,02 milijarde dinara dok je na kraju istog perioda prošle godine iznosio 0,89 milijardi dinara.
Ukupna neto dobit na kraju drugog kvartala 2021. godine iznosi 1,65 milijardi dinara, što je za 85,7% bolji rezultat u odnosu na kraj istog perioda 2020. godine, kada je neto dobit iznosila 0,89 milijardi dinara. Ova značajna promena na neto rezultatu je zabeležena pre svega zbog manjeg troška rizika. Naime, usled povoljnije zdravstvene situacije u 2021. godini i pozitivnih makroekonomskih prognoza, Banka je zauzela realističniji pristup i formirala niža rezervisanja u odnosu na prethodnu godinu kada je usled neizvesnosti budžetirala više troškove rizika. Pored toga, rastu neto dobiti je doprineo i rasta svih kategorija prihoda (kamate, naknade, trgovanje). NPL iznosi 1,5%, što je jedan od najnižih racija na tržištu.
Broj korisnika digitalnih kanala distribucije na kraju drugog kvartala 2021. godine je veći za 8,9% u odnosu na kraj 2020. godine, tako da sada oko 415 hiljada klijenata Erste Banke koristi internet i mobilno bankarstvo. Mreža Erste Banke broji 89 poslovnih jedinica na kraju drugog kvartala 2021. godine.
PROGNOZA
Erste Bank a.d. Novi Sad nastavlja da pruža sveobuhvatnu podršku stanovništvu i privredi Srbije prilikom ostvarivanja njihovih finansijskih potreba i ciljeva. Principi poslovanja koji podrazumevaju fokusiranje na stalno poboljšavanje usluge klijentima te konstantno unapređivanje unutrašnje organizacije i efikasnosti i ubuduće će činiti osnovu poslovanja Banke.
NAPOMENA 1: Prikazani rezultati su u skladu sa Zakonom o računovodstvu i donetom Odlukom o kontnom okviru i sadržini računa o kontnom okviru za banke („Službeni glasnik RS“, br. 71/2014) i Odlukom o obrascima i sadržini pozicija u obrascima finansijskih izveštaja za banke („Službeni glasnik RS“, br. 71/2014) koje su stupile na snagu 31.12.2014.
NAPOMENA 2: Objavljeni rezultati pojedinačnih članica Erste Grupe nisu direktno uporedivi sa objavljenim rezultatima Erste Grupe po segmentima. Zbog efekata konsolidacije na nivou Erste Grupe, prema kojima se određene transakcije Erste Bank a.d. Novi Sad sa članicama Erste Grupe eliminišu, kao i zbog distribucije određenih troškova alociranog kapitala, konsolidovani rezultati Erste Bank a.d. Novi Sad na nivou Erste Grupe razlikuju se od rezultata koje je Banka ostvarila i prikazuje na lokalnom nivou.

