Trend je dobar, ali virus i dalje preti

Ne očekuje se promena kamatnih stopa NBS

Uključenje u indeks GBI-EM JP Morgana podržava dinarske obveznice Kurs EUR/RSD bez promena

Objavljivanjem BDP-a za 4. kvartal 2020. godine (-1,1%) zaokružen je pad BDP-a u fiskalnoj godini 2020. na nivou od -1%. Time je potvrđen jedan od najmanjih padova ekonomske aktivnosti na svetu u 2020. godini, a istovremeno i ispunjena naša prognoza iz septembra prošle godine. 

U 1. kvartalu 2021. očekujemo stagnaciju u odnosi na isti kvartal prethodne godine, čime se uzimaju u obzir još uvek prisutna ograničenja i ekonomski pad zbog pandemije u većem delu EU, glavnog trgovinskog partnera Srbije, dok bi državne investicije trebalo da delimično nadomeste te negativne efekte po rast. Investicije, kako privatne tako i javne, uz oporavak potrošnje domaćinstava, verovatno će biti glavni pokretači rasta u drugom delu godine. Odlučili smo da zadržimo svoju prognozu rasta na nepromenjenom nivou od 5% za 2021. godinu, budući da rizici deluju uravnoteženo, ali bismo naglasili još uvek povećan nivo neizvesnosti koja se odnosi na trajanje pandemije. Očekujemo da će ukupna inflacija zabeležiti umereni porast ove godine, na bazi kretanja na svetskom tržištu primarnih proizvoda i administrativnog povećanja cena električne energije. 

Nakon jednog od najvećih fiskalnih paketa u 2020. godini, Srbija najavljuje dalju podršku. Novi paket čija realizacija kreće od aprila iznosi oko 2,1 milijardu EUR i predstavlja kombinaciju „novca iz helikoptera“, podrške za MSP i dodatnih državnih garancija za kreditne linije. Očekujemo da će konsolidovani budžetski deficit neznatno premašiti cilj postavljen u budžetu (3% BDP-a) i prema našoj proceni će iznositi oko 3,5% BDP-a, ali nivo javnog duga ipak bi trebalo da ostane znatno ispod nivoa propisanog Mastrihtskim ugovorom. Deo potreba za finansiranjem za ovu godinu već je zadovoljen, budući da je Srbija izašla na međunarodna tržišta i izdala 12- ogodišnje obveznice u iznosu od 1 milijarde EUR krajem februara...