Od kruševačkih robotičara do eko preduzetništva u Malom Iđošu – više od milion i po dinara za pobednike „Superste+“ programa

 

Kako da Kruševac postane centar robotike, a Mali Iđoš „rasadnik“ budućih eko preduzetnika? Zašto je važno da deca na vreme nauče da kritički posmatraju književnost? Na koji način osnažiti mlade da svoje ideje pretvore u projekte? Odgovore na ova pitanja imaju pobednici Superste+ programa

Beograd, 19. novembar 2018 – Ovogodišnji „Superste program donacija Erste Banke završen je finalom „Superste plus“ ciklusa, namenjenog veteranima „Superste“ zajednice mladih kreativaca, u okviru koga su kao pobednički nagrađeni projekti „Robox“, „Ja imam ideju!“, „Youth Innovation Center“ i „Mini Bookvica“. Pobednici su za dalji razvoj projekata dobili više od milion i po dinara.

„Superste plus“ ciklus nastao je kao poseban deo programa „Superste“, tako što su pobednici, finalisti i polufinalisti programa iz prethodnih sezona zajedničkim snagama, razmenom iskustava i kombinacijom rada i talenta došli do novih ideja za unapređenje društva u kojem žive.

Ideje ovogodišnjih pobednika su raznovrsne, ali sve ih karakteriše samoodrživost i preduzetnički potencijal, kao i zajednički cilj da reše neki od izazova sa kojima se ovi mladi entuzijasti suočavaju, i svet u kome živimo naprave boljim mestom za neke nove klince.

Tako autori pobedničkog projekta „Robox“, razvijanjem radionice za edukaciju mladih programera i robotičara, žele da od Kruševca naprave novi informatički centar Srbije. Njihova robotička radionica, koju će voditi stručnjaci, biće jedinstvena i jedina ove vrste van Beograda i Niša.

Među pobednicima je i projekat „Ja imam ideju!“, osmišljen kao letnja škola ekološkog preduzetništva za mlade od 10 do 14 godina. Tako će, već narednog leta, na salašu Katai u Malom Iđošu, budući eko preduzetnici imati priliku da uče kako da pokrenu i realizuju svoju ideju kroz osnove održivog razvoja, cirkularne ekonomije i upoznavanje sa novim tehnologijama.

Letnja škola se zasniva na ’Dizajnaton’ obrazovnom modelu koji dolazi iz Holandije i podstiče decu da budu dizajneri ekoloških rešenja pomoću novih tehnologija i inovativnih edukativnih materijala. Po završetku letnje škole, organizovaćemo seminar za partnere iz četiri grada u Srbiji, čija će uloga biti da zajedno sa nama u svojim lokalnim sredinama razvijaju ovaj projekat, okupljaju decu, roditelje i zainteresovane lokalne partnere“, kaže Karolina Herbut, jedna od autorki projekta.  

Osnaživanjem mladih bavi se i projekat „Youth Innovation Center“, u okviru kog će tim mentora mladim aktivistima iz Niša pružati logističku i pravnu podršku, kao i pristup medijima, kako bi svoje ideje pretvorili u izvodljive projekte. Programom žele da pripreme novu generaciju inovatora, aktivista i preduzetnika koji će sa stečenim znanjima i iskustvima moći da nastave svoj rad bilo u prostoru „Youth Innovation Center“, bilo samostalno ili u okviru nekog co-working prostora.

„Superste platforma Erste banke za nas je više od samog programa podrške. Od prvog projekta ’Vučilo - Dolina magičnih reči’, 2015. godine prešli smo dug put i zaista bili lideri promene u domenu obrazovanja u našoj lokalnoj zajednici. Superste+ vidimo kao novi početak, podršku i trajno partnerstvo sa našim udruženjem i to na programu koji će nadalje biti aktivan agent promene u oblasti obrazovanja i osnaživanja mladih u Nišu“, kaže Milan Petrović, inicijator projekta „Youth Innovation Center“.

 Mini Bookvica je portal namenjen književnosti za decu i mlade na kojem će se kroz multimedijalne forme posvetiti pažnja ovom, kako kažu autori, nepravedno zanemarenom žanru. Ovaj multimedijalni projekat podseća javnost na „moć pera“ i uticaj književnosti na građenje stereotipa. Želja njegovih autora je da ukažu na značaj kritičkog tumačenja književnosti, pogotovo one namenjene deci i mladima.  

Finalistima je na uspehu čestitala i Aleksandra Kosanović, direktorka Sektora marketinga i komunikacija Erste Banke: „Hvala vam za sav trud uložen u prethodnom periodu. Sigurna sam da će vaše dobre ideje promeniti svet, a na nama je da  vaš aktivizam podržimo i obezbedimo vam potrebno znanje i veštine kako bi one zaživele, i kako biste nastavili da  radite na razvoju svojih zajednica.“

Na putu osmišljavanja ideje, učesnici su imali podršku uglednih stručnjaka, mentora, koji su finalistima pomogli u razvoju kreativnih rešenja. Dodatno, kako bi napravili iskorak od društveno-odgovorne ideje kojoj je neophodno finansiranje, do isplativog preduzetničkog poduhvata, tokom „projektnih klinika“ imali su priliku da saznaju više o planiranju poslovanja, biznis modelima i alatima uspešnih preduzetnika.

Žiri koji je odabrao pobednike, u sastavu Biljana Stepanović, glavna i odgovorna urednica mesečnika „Nova ekonomija“ i direktorka kompanije „Business Info Group“, Dušan Čavić, aktivista i kreator emisije „Ciklotron“, i Vladimir Todorović, direktor Direkcije komunikacija Erste Banke, pri odabiru je ocenjivao uticaj projekata na društvo, njihovu izvodljivost, inovativnost i preduzetnički potencijal. Projekti „Robox“ i „Ja imam ideju“ nagrađeni su sa po 500.000 dinara, dok su „Youth Innovation Center“ i „Mini Bookvica“ dobili podršku u vrednosti od po 250.000 dinara. Kao dodatni doprinos, magazin „Nova ekonomija“ podržao je projekat „Robox“ sa 50 hiljada dinara.

Program Superste Erste Banka realizuje u saradnji sa Trag Fondacijom. Više o pobednicima saznajte na platformi Superste.net.